Kakvo je dobro vrijeme završetka trčanja maratona?

treninga maratona, kako biste, koji završili, maratona Ovaj, maratonskog vremena, Ovaj raspored

Želite li dobro maratonsko vrijeme, ali kako se uspoređuje s drugima? Istina je da je sve relativno kad je riječ o dobrim maratonima. Za elitne trkače, utrka muškaraca na glavnom maratonu može biti osvojena za oko 2 sata, 5 minuta, a ženska se utrka može osvojiti za oko 2 sata i 22 minute. No, 99 posto trkača maratona ne trči ni blizu tih vremena.

Evo nekoliko realističnijih mjerila za mjerenje vremena završnog maratona.

Prosjek maratonskog vremena

U smislu prosječnih maratonskih vremena, medijan maratonskog vremena završetka 2016. za muškarce u američkim maratonima bio je 4:22:07 (9:59 minuta po milju), premaRun USA. Medijan završnog vremena za žene bio je 4:47:40 (10:58 minuta po milju).

Boston Marathon Kvalifikacije vremena

Za neke amaterske trkače, Boston Marathon kvalifikacijsko vrijeme (BQ) je mjera "dobrog" maratonskog vremena. No, samo mali postotak trkača maratona zapravo postiže ovo vrijeme. Kako bi se kvalificirali za Boston Maraton, muškarci od 18 do 34 godine moraju trčati 3:05 ili brže, a žene u toj dobnoj skupini moraju trčati 3:35 ili brže. Nakon toga dodjeljuje se dodatno vrijeme starijim dobnim skupinama. Standardi BQ vremena mogu se mijenjati iz godine u godinu. Da biste se kvalificirali, morate pokrenuti maraton koji je jedan od odabranih utrka u Bostonu Qualifier.

Mnogi trkači odabiru jedan od maratona s najbržim tečajevima kako bi pokušali zaraditi BQ vrijeme.

Postavljanje osobnog zapisa

Za većinu prvoklasnih maratonaca, cilj je obično završiti, a ne brinuti se o njihovom završnom vremenu. Trkači koji vode više maratona obično svoje rezultate poboljšavaju dok steknu više iskustva i povjerenja.

Ne stavljajte previše pritiska na sebe kako biste brzo pokrenuli svoj prvi maraton. Jednom kada imate maraton pod pojasom, onda je zabavno natjecati se protiv sebe i pokušati pobijediti svoj osobni rekord (PR), a ne brinuti o tome što drugi trkači rade.

Možete koristiti vrijeme završetka za kraće udaljenosti kako biste procijenili vrijeme utrke maratona. Znajući svoje vrijeme za druge udaljenosti kao što su milja, 5K, 10K i polumaraton, možete odrediti jeste li na pravom putu za svoje najbolje vrijeme maratona.

Usporedite se sa paketom

Ako ste znatiželjni o rasponu tipičnih vremena završavanja u maratonu, pogledajte prethodne rezultate utrke, koje treba navesti na web stranici maratona. Možete vidjeti doba pobjednika dobnih skupina, one koji su završili u sredini paketa, i one koji su završili na stražnjoj strani paketa.

Dobno ocjenjivanje

Vaša izvedba zaista ovisi o brojnim čimbenicima, kao što su vaša razina iskustva, dob i spol. Jedan od načina da se svi sudionici maratona na jednakom terenu, bez obzira na njihovu dob i spol, dobivaju prema dobi. Dobiveni rezultati omogućuju vam usporedbu vremena utrke s ostalim trkaćim natjecateljima, kao i standardu za vašu dob i spol.

Koristite kalkulator dobi za ocjenjivanje da biste odredili dobno ocjenjivanje vremena utrke kako biste usporedili kako se vaše vrijeme završavanja uspoređuje s drugima.

Raspored treninga maratona

Maraton je ozbiljan izazov, bez obzira je li to vaš prvi ili vaš pedeseti. Vaše vrijeme treba poboljšati s iskustvom i pravilnim uređajem. Ako planirate pokrenuti maraton, ovdje su neke rasporede treninga koje možete izabrati:

• Raspored treninga za početnike maratona: Ovaj raspored je namijenjen početnicima koji žele jednostavno završiti maraton. Trebali biste imati trčanje bazu najmanje 15 milja tjedno za pokretanje ovog programa.
  • Raspored treninga trčanja / šetnje maratona: Ovaj je raspored usmjeren prema početnicima koji žele koristiti strategiju trčanja / hodanja za osposobljavanje i završetak vašeg maratona.
  • Raspored naprednog treninga maratona: Ovaj 20-satni raspored treninga maratona usmjeren je prema naprednim trkačima početnika koji su završili nekoliko maratona.
  • Raspored treninga za srednje maratone: Ovaj raspored treninga maratona od 18 tjedana usmjeren je na srednje trkače koji su veterani i žele poboljšati svoje vrijeme završetka.

Riječ od Verywell

Kao što je trkač John Bingham rekao: "Čudo nije da sam završio. Čudo je da sam imao hrabrosti za početak." Možete izbjeći sve pogreške u rookie maratonu i biti u potpunosti spremni za dan utrke, ali sve se može dogoditi tijekom 26.2 milja. Možete ponijeti trofej za svoju dobnu skupinu ili biti posljednji trkač preko ciljne crte. U oba slučaja, vi ste maratonac i vi ste pobjednik. Nosite svoju maratonsku medalju ponosom.